• Wychowanie fizyczne

        •  1
          ZESPÓŁ SZKÓŁ GIMNAZJUM W TUCZNIE   
          PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO  wraz z WYMAGANIAMI na oceny
          opracował – Grzegorz Kowalczuk   
          Ocenianiu podlegają następujące obszary i formy aktywności:  
           poziom i postęp w zakresie sprawności motorycznej,  poziom i postęp w zakresie umiejętności ruchowych (postęp w poprawności wykonywanych ćwiczeń i zadań ruchowych ),  systematyczny udział w nadobowiązkowych formach wychowania fizycznego : SKS, inne pozaszkolne zajęcia sportowo-rekreacyjne,  pomoc w organizacji i prowadzeniu zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych w zakresie wychowania fizycznego oraz Szkolnych Zawodów Sportowych,  postawa ucznia, stosunek do przedmiotu, nawyki higieniczno-zdrowotne     ( wygląd zewnętrzny, higiena osobista), posiadanie odpowiedniego stroju,        obecność na zajęciach),  znajomość prawidłowej terminologii sportowej i przepisów uprawianych w szkole gier zespołowych oraz dyscyplin sportowych,  sukcesy w zawodach sportowych : szkolnych i międzyszkolnych.  
          Kontrola i ocena sprawności motorycznej uczniów z istotnymi odchyleniami w rozwoju fizycznym, powinna być dokonywana jednocześnie ze wszystkimi uczniami przy pomocy tych samych zadań, lecz z dostosowaniem wymogów do możliwości indywidualnych tych uczniów.   
          NA  OCENĘ  SEMESTRALNĄ  I  KOŃCOWOROCZNĄ                            Z  WYCHOWANIA  FIZYCZNEGO  SKŁADAJĄ  SIĘ W  KOLEJNOŚCI:  
          1. Frekwencja na zajęciach. 2. Posiadanie stroju. 3. Aktywność na zajęciach. 4. Wiadomości. 5. Zdolności motoryczne i umiejętności.  
           2
          FREKWENCJA NA ZAJĘCIACH  
          Uczeń na koniec semestru otrzymuje następującą dodatkową ocenę za frekwencję:  celującą - za 100 % obecność na zajęciach (nie wlicza się tu dłuższych zwolnień lekarskich),  bardzo dobrą - za usprawiedliwienie wszystkich nieobecności oraz nie przekroczenie trzech zwolnień z lekcji na prośbę rodziców,  dobrą - za nie usprawiedliwienie jednej nieobecności,  dostateczną - za nie usprawiedliwienie do trzech nieobecności,  dopuszczającą – za nie usprawiedliwienie do 50% nieobecności,  niedostateczną – za nie usprawiedliwienie więcej niż 50% nieobecności.  
          Spóźnienia się na zajęcia, odnotowywane są w dzienniku. Trzy spóźnienia skutkują otrzymaniem oceny niedostatecznej.   
          OBOWIĄZKOWY STRÓJ SPORTOWY   
          Ocenie podlega systematyczność posiadania obowiązkowego stroju sportowego, w tym obuwia zamiennego, białej i zamiennej koszulki. Uczeń ma prawo w ciągu semestru 3 razy nie posiadać stroju sportowego bez podania przyczyny (oprócz lekcji, na których przeprowadzany jest sprawdzian), kolejny (czwarty) i każdy następny raz karany jest oceną niedostateczną.   Brak odpowiedniej koszulki nauczyciel odnotowuje w dzienniku. Uczeń ma prawo w ciągu semestru 3 razy nie posiadać koszulki (białej lub zamiennej), każde kolejne 3 razy karane są oceną niedostateczną. W przypadku, gdy uczeń nie przyzna się do braku koszulki zamiennej, a zostanie to wykryte, otrzymuje ocenę niedostateczną i odnotowanie braku koszulki.  
          Uczeń na koniec semestru otrzymuje następującą dodatkową ocenę za strój:  celującą - za 100 % posiadanie stroju na zajęciach,  bardzo dobrą - za brak stroju na jednych lub dwóch zajęciach,  dobrą - za brak stroju na trzech zajęciach,  dostateczną - za brak stroju do sześciu zajęć,  dopuszczającą – za brak stroju do 50 % zajęć,  niedostateczną – za brak stroju pow. 50 % zajęć.    
           3
          AKTYWNOŚĆ NA ZAJĘCIACH:  
          Oceniane są wszelkie przejawy aktywności ucznia ( np.: udział w zawodach sportowych, prowadzenie rozgrzewki, prowadzenie samodzielnych lekcji, udział w zajęciach pozalekcyjnych, organizacja, prowadzenie oraz sędziowanie szkolnych zawodów sportowych itp.). Aktywność w pozytywnym sensie powoduje uzyskiwanie przez uczniów wysokich ocen lub znaków „+”. Trzy plusy są równoznaczne z otrzymaniem oceny bardzo dobrej.  Przeciwstawnym akcentem aktywności ucznia jest unikanie udziału w zadaniach ruchowych, brak dyscypliny podczas zajęć oraz nie wywiązywanie się z obowiązków wynikających z przebiegu lekcji. Za powyższe negatywne działania, uczeń może otrzymać ocenę niedostateczną lub znak „ – ”. Trzy minusy są równoznaczne z oceną niedostateczną.   
          WIADOMOŚCI:  
          Ocenie podlegają ustne odpowiedzi oraz prace pisemne uczniów (indywidualne lub grupowe) dotyczące: nawyków higieniczno-zdrowotnych, znajomości prawidłowej terminologii sportowej, przepisów uprawianych w szkole gier zespołowych oraz konkurencji lekkoatletycznych, sędziowania i sposobów prowadzenia rozgrywek sportowych, a także wiadomości z zakresu „Edukacji Zdrowotnej” (dla uczniów gimnazjum).   
          ZDOLNOŚCI MOTORYCZNE I UMIEJĘTNOŚCI:  
          Ocena poszczególnych zdolności motorycznych odbywa się podczas zajęć z następujących dyscyplin sportowych:  
          1. lekkoatletyki; 2. gier zespołowch; 3. gimnastyki;  
          Ad.1. W przypadku lekkiej atletyki uczeń wykonuje próby sprawnościowe:  
           biegowe ( szybkość, wytrzymałość),  rzutowe ( siła),  skocznościowe ( skoczność).  
          Za wykonanie każdej próby uczeń jest oceniony w skali sześciostopniowej od 1 do 6 według norm statystycznych w zależności od wieku kalendarzowego.
           4
          Gdy uczeń przystępował do próby w poprzednich semestrach wynik bieżący porównuje się z najlepszym uzyskanym wynikiem i uczeń otrzymuje dodatkowo:  
           ocenę bardzo dobrą – w przypadku poprawy wyniku,  ocenę dobrą – w przypadku uzyskania wyniku na tym samym poziomie,  ocenę dostateczną – w przypadku pogorszenia wyniku.  
            W przypadku oceny techniki wykonania poszczególnych konkurencji lekkoatletycznych (rzuty, biegi, skoki) stosuje się również skalę  sześciostopniową od 1 do 6.  
          Ad.2. Zakres gier zespołowych obejmuje: koszykówkę, siatkówkę, piłkę ręczną, piłkę nożną, unihokej oraz tenis stołowy. Ocenie w skali sześciostopniowej podlegają umiejętności techniczno-taktyczne z poszczególnych gier. Uczniowie tej samej grupy wykonują takie same próby.  
          Ad. 3. Próby sprawnościowe w zakresie gimnastyki obejmują:   
           ćwiczenia zwinnościowe,  ćwiczenia gibkościowe,  ćwiczenia siłowe,  skoki gimnastyczne,  ćwiczenia równoważne,  ćwiczenia na drążku,  ćwiczenia przy muzyce (tańce).  
          Uczeń przystępuje do prób w wyznaczonym terminie ( po zakończeniu cyklu zajęć). W przypadku, gdy uczeń nie przystąpi do wykonania którejkolwiek z wybranych dla grupy prób sprawnościowych z powodu nieusprawiedliwionej absencji na zajęciach lub braku stroju, otrzymuje ocenę niedostateczną.  W przypadku, nieobecności usprawiedliwionej, zwolnienia pisemnego z zajęć lub otrzymania oceny niedostatecznej ze sprawdzianu, uczeń ma prawo do poprawy oceny w ciągu dwóch tygodni, po uprzednim ustaleniu terminu z nauczycielem prowadzącym zajęcia. W szczególnych przypadkach (dłuższe zwolnienie lekarskie) możliwe jest ustalenie indywidualnie dodatkowych terminów sprawdzianu.     
           5
          WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY  Z  WYCHOWANIA FIZYCZNEGO  DLA  KLASY  I  GIMNAZJUM  W  TUCZNIE.   
          OCENA NIEDOSTATECZNA   
          Uczeń:  nie spełnia wymagań sprawnościowych (unika sprawdzianów lub nie poprawia ocen niedostatecznych),  opuszcza zajęcia obowiązkowe, posiada nieusprawiedliwione nieobecności; suma godzin opuszczonych nieusprawiedliwionych i zajęć na których uczeń nie miał stroju, jest większa niż 50% ilości godzin w semestrze,  ma lekceważący stosunek do zajęć i nie wykazuje żadnych postępów w usprawnianiu,  średnia ocen wynosi od 0 do 1,74.    
          OCENA DOPUSZCZAJĄCA  
          Uczeń:   spełnia minimalne wymagania sprawnościowe, nie czyni postępów w zakresie sprawności motorycznej i umiejętności ruchowych, przystępuje do sprawdzianów z umiejętności ruchowych,  wymienia przyczyny i skutki otyłości (PP 1.4),  zna zasady prawidłowej rozgrzewki (PP 2.4),  wymienia miejsca, obiekty i urządzenia w najbliższej okolicy, które można wykorzystać do aktywności fizycznej (PP 3.3),  zna zasady udzielania pierwszej pomocy przy zranieniach oraz potrafi oczyścić i przemyć ranę (PP 4.1),  zna zasady higieny osobistej przed i po wysiłku, lecz wykazuje duże braki w zakresie dbałości o nią (PP 4.4),  odczytuje wyniki spotkań z tabeli rozgrywek sportowych systemem „każdy z każdym” (PP 5.1),   zna podstawowe przepisy oraz po 4 gesty sędziowskie z gier zespołowych (PP 5.2),  wyjaśnia, czym jest zdrowie; wymienia czynniki, które wpływają pozytywnie i negatywnie na zdrowie i samopoczucie, oraz wskazuje te, na które może mieć wpływ (PP 7.1),  wskazuje swoje mocne strony, oraz ma świadomość słabych stron, nad którymi należy pracować (PP 7.3),
           6
           potrafi dobrać odpowiedni strój i obuwie w zależności od miejsca ćwiczeń i warunków atmosferycznych,  zna zasady bezpiecznego zachowania się na zajęciach oraz podczas wykonywania ćwiczeń na przyrządach,  suma zajęć opuszczonych nieusprawiedliwionych i zajęć na których uczeń nie miał stroju, jest nie większa niż 50% ilości zajęć w semestrze,  średnia ocen wynosi od 1,75 do 2,74.     
          OCENA DOSTATECZNA  
          1. Uczeń opanował wiadomości i umiejętności na ocenę dopuszczającą oraz:  posiada nie więcej niż 3 jednostki lekcyjne nieobecne nieusprawiedliwione (ucieczki) w semestrze,  nie posiadał odpowiedniego stroju na zajęciach w ilości nie większej niż 6 razy w semestrze,  szanuje przyrządy i przybory do ćwiczeń,  zna terminologię poznanych ćwiczeń fizycznych i pozycji wyjściowych do ćwiczeń w stopniu dostatecznym,  samodzielnie dokonuje pomiaru tętna,  ocenia poziom własnej aktywności fizycznej na podstawie wybranego testu (PP 1.2),  prowadzi rozgrzewkę ogólnorozwojową (PP 2.4),  zna zasady pierwszej pomocy przy stłuczeniach i skurczach (PP 4.1).  wyjaśnia wymogi higieny wynikające ze zmian zachodzących w organizmie w okresie dojrzewania (PP 4.4),  zapisuje wyniki spotkań w tabeli rozgrywek sportowych systemu „każdy z każdym” (PP 5.1),  zna uproszczone przepisy poznanych gier i zabaw ruchowych (PP 5.2),  zna w stopniu dostatecznym przepisy oraz po 6 gestów sędziowskich z gier zespołowych (PP 5.2),  wie jak należy kulturalnie kibicować (PP 5.2).  omawia szkody zdrowotne i społeczne związane z paleniem tytoniu (PP 7.9),  posługuje się przyrządami pomiarowymi, poprawnie odczytuje wynik,  stosuje samoochronę,  średnia ocen wynosi od 2,75 do 3,74.      
           7
          2. Opanował w stopniu dostatecznym:  
           technikę poznanych konkurencji lekkoatletycznych,  umiejętności techniczne poznanych gier zespołowych,  poznane elementy gimnastyki sportowej i akrobatycznej,  kroki poznanych tańców towarzyskich.   
          OCENA DOBRA   
          1. Uczeń opanował wiadomości i umiejętności na ocenę dostateczną oraz:    posiada nie więcej niż 1 jednostkę lekcyjną nieusprawiedliwioną (ucieczkę z lekcji),  nie posiadał odpowiedniego stroju na zajęciach w ilości nie większej niż 3 razy w semestrze,  potrafi udzielić pierwszej pomocy przy uderzeniu w podbrzusze (PP 4.1),  wypełni tabelę rozgrywek sportowych systemu „każdy z każdym” (PP 5.1),  sędziuje dowolnie wybrane 2 gry zespołowe (PP 5.2),  zna w stopniu dobrym przepisy oraz po 8 gestów sędziowskich z poznanych gier zespołowych (PP 5.2),  potrafi kulturalnie kibicować (PP 5.2).  zna w stopniu dobrym terminologię poznanych ćwiczeń fizycznych i pozycji wyjściowych,  dokonuje pomiaru tętna w spoczynku i po wysiłku,  średnia ocen wynosi od 3,75 do 4,74.    
          2. Opanował w stopniu dobrym:  
           technikę poznanych konkurencji lekkoatletycznych ,  umiejętności techniczne poznanych gier zespołowych,  poznane elementy gimnastyki sportowej i akrobatycznej,  kroki poznanych tańców towarzyskich,       
           8
          OCENA BARDZO DOBRA  
          1. Uczeń opanował wiadomości i umiejętności na ocenę dobrą oraz:  
           nie posiadał odpowiedniego stroju na zajęciach w ilości nie większej niż 2 razy w semestrze,   nieobecności na zajęciach ma usprawiedliwione i nie przekroczył trzech zwolnień z lekcji w-f na prośbę rodziców,  prowadzi rozgrzewkę z poszczególnych gier zespołowych (PP 2.4),  na podstawie tabeli wyników rozgrywek sportowych system „każdy z każdym”, wyłoni zwycięzcę oraz dokona klasyfikacji pozostałych uczestników turnieju (PP 5.1),  zna w stopniu dobrym przepisy oraz po 10 gestów sędziowskich z poznanych gier zespołowych (PP 5.2),  sędziuje poznane gry sportowe oraz stosuje gesty sędziowskie (PP 5.2),  średnia ocen wynosi od 4,75 do 5,74.   
          2. Opanował w stopniu bardzo dobrym :  
           technikę poznanych konkurencji lekkoatletycznych,  umiejętności techniczne poznanych gier zespołowych,  poznane elementy gimnastyki sportowej i akrobatycznej,  kroki poznanych tańców towarzyskich,   
          OCENA CELUJĄCA  
          Uczeń opanował wiadomości i umiejętności na ocenę bardzo dobrą oraz:  
           reprezentuje Szkołę w zawodach sportowych na szczeblu powiatowym, zajmując tam miejsce w „pierwszej trójce” lub kwalifikuje się do mistrzostw rangi regionalnej lub wojewódzkiej,  przestrzega zasady uczciwej rywalizacji ( fair play) (PP 5.4),  wyróżnia się wysoką kulturą osobistą,  średnia ocen wynosi od 5,75 do 6.    
          lub permanentnie angażuje się w prace społeczne na rzecz sportu szkolnego (pomoc przy organizowaniu i przeprowadzaniu zawodów szkolnych i pozaszkolnych, prace porządkowe na szkolnych obiektach sportowych, prowadzenie gazetki sportowej, sportowej strony internetowej itp.), wykazuje się pomysłowością i nowatorstwem na różnych poziomach wychowania fizycznego.  
           9
          WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY  Z  WYCHOWANIA FIZYCZNEGO  DLA  KLASY  II  GIMNAZJUM  W  TUCZNIE.    
          OCENA NIEDOSTATECZNA  
          Uczeń:  nie spełnia wymagań sprawnościowych (unika sprawdzianów lub nie poprawia ocen niedostatecznych),  opuszcza zajęcia obowiązkowe, posiada nieusprawiedliwione nieobecności ; suma godzin opuszczonych nieusprawiedliwionych i zajęć na których uczeń nie miał stroju, jest większa niż 50% ilości godzin w semestrze,  ma lekceważący stosunek do zajęć i nie wykazuje żadnych postępów w usprawnianiu,  średnia ocen wynosi od 0 do 1,74.     
          OCENA DOPUSZCZAJĄCA  
          Uczeń:   spełnia minimalne wymagania sprawnościowe, nie czyni postępów w zakresie sprawności motorycznej i umiejętności ruchowych, przystępuje do sprawdzianów z umiejętności ruchowych,  wykonuje wybrany przez siebie zestaw prób do oceny wytrzymałości, siły i gibkości (PP 1.1.)   wyjaśnia, jakie zmiany zachodzą w budowie ciała w okresie dojrzewania płciowego (PP 1.3)  przeprowadza rozgrzewkę (PP 2.4),  wybiera i pokonuje trasę crossu (PP 2.8),  zapisuje wyniki spotkań do tabeli rozgrywek sportowych systemem „każdy z każdym” oraz „pucharowym” (PP 5.1),  zna podstawowe przepisy oraz po 6 gestów sędziowskich z gier zespołowych (PP 5.2),  omawia szkody zdrowotne i społeczne związane z nadużywaniem alkoholu (PP 7.9),  posługuje się przyrządami pomiarowymi, poprawnie odczytuje wynik,  suma zajęć opuszczonych nieusprawiedliwionych i zajęć na których uczeń nie miał stroju, jest nie większa niż 50% ilości zajęć w semestrze,  średnia ocen wynosi od 1,75 do 2,74.  
           10
          OCENA DOSTATECZNA  
          1. Uczeń opanował wiadomości i umiejętności na ocenę dopuszczającą oraz:  posiada nie więcej niż 3 jednostki lekcyjne nieobecne nieusprawiedliwione (ucieczki) w semestrze,  nie posiadał odpowiedniego stroju na zajęciach w ilości nie większej niż 6 razy w semestrze,  zna terminologię poznanych ćwiczeń fizycznych i pozycji wyjściowych do ćwiczeń w stopniu dostatecznym,  stosuje asekurację,  wyjaśnia, jakie zmiany zachodzą w sprawności fizycznej w okresie dojrzewania płciowego (PP 1.3)  omawia korzyści dla zdrowia z podejmowania różnych form aktywności fizycznej w kolejnych okresach życia człowieka (PP 2.3),  opracowuje i demonstruje zestaw ćwiczeń kształtujących wybrane zdolności motoryczne, w tym wzmacniające mięśnie brzucha, grzbietu oraz kończyn górnych i dolnych (PP 2.5),  opracowuje rozkład dnia, uwzględniając proporcje między pracą a wypoczynkiem, wysiłkiem umysłowym a fizycznym (PP 2.6),  stosuje w grze forhend i bekhend (PP 3.1),  ustawia się prawidłowo na boisku w ataku i obronie (PP 3.2),  wymienia najczęstsze przyczyny oraz okoliczności wypadków i urazów w czasie zajęć ruchowych, omawia sposoby zapobiegania im (PP 4.1),  planuje szkolne rozgrywki sportowe według systemu pucharowego (PP 5.1),  zna uproszczone przepisy poznanych gier i zabaw ruchowych (PP 5.2),  zna w stopniu dostatecznym przepisy oraz po 8 gestów sędziowskich z gier zespołowych (PP 5.2),  bierze udział w szkolnych zawodach sportowych jako zawodnik (PP 5.2),  stosuje zasady „czystej gry” (fair play) (PP 5.4),  wymienia zachowania sprzyjające i zagrażające zdrowiu oraz wyjaśnia na czym polega i od czego zależy dokonywanie wyborów korzystnych dla zdrowia (PP 7.2),  średnia ocen wynosi od 2,75 do 3,74.    
          2. Opanował w stopniu dostatecznym:  
           technikę poznanych konkurencji lekkoatletycznych,  umiejętności techniczne poznanych gier zespołowych,  poznane elementy gimnastyki sportowej i akrobatycznej,  kroki poznanych tańców towarzyskich.
           11
          OCENA DOBRA  
          1. Uczeń opanował wiadomości i umiejętności na ocenę dostateczną oraz:    posiada nie więcej niż 1 jednostkę lekcyjną nieusprawiedliwioną (ucieczkę z lekcji),  nie posiadał odpowiedniego stroju na zajęciach w ilości nie większej niż 3 razy w semestrze,  zna w stopniu dobrym terminologię poznanych ćwiczeń fizycznych i pozycji wyjściowych,  prowadzi rozgrzewkę z zastosowaniem wybranego przyboru (PP 2.4),  potrafi udzielić pierwszej pomocy przy zwichnięciach i złamaniach (PP 4.1),  zna w stopniu dobrym przepisy oraz po 12 gestów sędziowskich z poznanych gier zespołowych (PP 5.2),  sędziuje dowolnie wybrane 3 gry zespołowe (PP 5.2),  posługuje się sprzętem pomiarowym, precyzyjnie odczytuje wynik,  średnia ocen wynosi od 3,75 do 4,74.    
          2. Opanował w stopniu dobrym:  
           technikę poznanych konkurencji lekkoatletycznych ,  umiejętności techniczne poznanych gier zespołowych,  poznane elementy gimnastyki sportowej i akrobatycznej,  kroki poznanych tańców towarzyskich,   
          OCENA BARDZO DOBRA  
          1. Uczeń opanował wiadomości i umiejętności na ocenę dobrą oraz:  
           nie posiadał odpowiedniego stroju na zajęciach w ilości nie większej niż 2 razy w semestrze,   nieobecności na zajęciach ma usprawiedliwione,  prowadzi odpowiednio rozgrzewkę z poszczególnych gier zespołowych w zależności od tematu zajęć (PP 2.4)  potrafi udzielić pierwszej pomocy przy omdleniach (PP 4.1).zna w stopniu dobrym przepisy oraz po 16 gestów sędziowskich z poznanych gier zespołowych (PP 5.2),  sędziuje poznane gry sportowe oraz stosuje gesty sędziowskie,  średnia ocen wynosi od 4,75 do 5,74.  
           12
          2. Opanował w stopniu bardzo dobrym :  
           technikę poznanych konkurencji lekkoatletycznych,  umiejętności techniczne poznanych gier zespołowych,  poznane elementy gimnastyki sportowej i akrobatycznej,  kroki poznanych tańców towarzyskich,   
          OCENA CELUJĄCA  
          Uczeń opanował wiadomości i umiejętności na ocenę bardzo dobrą oraz:  
           reprezentuje Szkołę w zawodach sportowych na szczeblu powiatowym, zajmując tam miejsce w „pierwszej trójce” lub kwalifikuje się do mistrzostw rangi regionalnej lub wojewódzkiej,  przestrzega zasady uczciwej rywalizacji ( fair play) (PP 5.4),  wyróżnia się wysoką kulturą osobistą,  średnia ocen wynosi od 5,75 do 6.   
          lub permanentnie angażuje się w prace społeczne na rzecz sportu szkolnego (pomoc przy organizowaniu i przeprowadzaniu zawodów szkolnych i pozaszkolnych, prace porządkowe na szkolnych obiektach sportowych, prowadzenie gazetki sportowej, sportowej strony internetowej itp.), wykazuje się pomysłowością i nowatorstwem na różnych poziomach wychowania fizycznego.                 
           13
          WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY  Z  WYCHOWANIA FIZYCZNEGO  DLA  KLAS  III  GIMNAZJUM  W  TUCZNIE.   
          OCENA NIEDOSTATECZNA  
          Uczeń:  nie spełnia wymagań sprawnościowych (unika sprawdzianów lub nie poprawia ocen niedostatecznych),  opuszcza zajęcia obowiązkowe, posiada nieusprawiedliwione nieobecności; suma zajęć opuszczonych i zajęć na których uczeń nie miał stroju, jest większa niż 50% ilości zajęć w semestrze,  ma lekceważący stosunek do zajęć i nie wykazuje żadnych postępów w usprawnianiu,  średnia ocen wynosi od 0 do 1,74.    
          OCENA DOPUSZCZAJĄCA  
          Uczeń:   spełnia minimalne wymagania sprawnościowe, nie czyni postępów w zakresie sprawności motorycznej i umiejętności ruchowych, przystępuje do sprawdzianów z umiejętności ruchowych,  zna metody pomiaru i oceny zdolności motorycznych (PP 1.1),  wymienia przyczyny i skutki nieuzasadnionego odchudzania się (PP 1.4),  wymienia zmiany zachodzące w organizmie podczas wysiłku fizycznego oraz korzyści z podejmowania aktywności fizycznej w terenie (PP 2.1, 2.2),  stosuje w grze odbicia piłki sposobem dolnym oraz zagrywkę (PP 3.1),  wskazuje zagrożenia związane z uprawianiem niektórych dyscyplin sportu (PP 4.2)  demonstruje ergonomiczne podnoszenie i przenoszenie przedmiotów o różnej wielkości i różnym ciężarze (PP 4.3),  zna symbolikę flagi i znicza olimpijskiego oraz zasadę uczciwej rywalizacji (PP 5.3, 5.4),  omawia konstruktywne sposoby radzenia sobie z negatywnymi emocjami (PP 7.4),  suma zajęć opuszczonych nieusprawiedliwionych i zajęć na których uczeń nie miał stroju, jest nie większa niż 50% ilości zajęć w semestrze,  średnia ocen wynosi od 1,75 do 2,74.    
           14
          OCENA DOSTATECZNA  
          1. Uczeń opanował wiadomości i umiejętności na ocenę dopuszczającą oraz:  posiada nie więcej niż 3 jednostki lekcyjne nieobecne nieusprawiedliwione,  nie posiadał odpowiedniego stroju na zajęciach w ilości nie większej niż 6 razy w semestrze,  wymienia przyczyny i skutki używania sterydów w celu zwiększenia masy mięśni (PP 1.4),  opracowuje i demonstruje zestaw ćwiczeń rozwijających gibkość, zwiększających wytrzymałość, a także ułatwiających utrzymywanie prawidłowej postawy ciała (PP 2.5),  planuje i wykonuje prosty układ gimnastyczny (PP 2.7),  stosuje w grze zwody (PP 3.1),  planuje szkolne rozgrywki według systemu „każdy z każdym” (PP 5.1),  organizuje oraz sędziuje szkolne zawody sportowe (PP 5.2),  opracowuje i wykonuje indywidualnie, w parze lub zespole dowolny układ tańca (PP 6),  planuje sposoby rozwoju swoich mocnych stron (PP 7.3),  omawia sposoby redukowania nadmiernego stresu i radzenia sobie z nim w sposób konstruktywny (PP 7.5),  omawia znaczenie dla zdrowia dobrych relacji z innymi ludźmi, w tym z rodzicami oraz rówieśnikami tej samej i odmiennej płci (PP 7.6),  wyjaśnia w jaki sposób może dawać i otrzymywać różnego rodzaju wsparcie społeczne (PP 7.7),  wyjaśnia, co oznacza zachowanie asertywne, i podaje jego przykłady (PP 7.8),  omawia szkody zdrowotne i społeczne związane z używaniem substancji psychoaktywnych; wyjaśnia dlaczego i w jaki sposób należy opierać się presji oraz namowom do używania substancji psychoaktywnych i innych zachowań ryzykownych (PP 7.9),  zna terminologię poznanych ćwiczeń fizycznych i pozycji wyjściowych do ćwiczeń w stopniu dostatecznym,  zna uproszczone przepisy poznanych zabaw i gier,  średnia ocen wynosi od 2,75 do 3,74.   
          2. Opanował w stopniu dostatecznym:  
           technikę poznanych konkurencji lekkoatletycznych,  umiejętności techniczne poznanych gier zespołowych,  poznane elementy gimnastyki sportowej i akrobatycznej,  kroki poznanych tańców towarzyskich.
           15
          OCENA DOBRA   
          1. Uczeń opanował wiadomości i umiejętności na ocenę dostateczną oraz :    posiada nie więcej niż 1 jednostkę lekcyjną nieusprawiedliwioną,  nie posiadał odpowiedniego stroju na zajęciach w ilości nie większej niż 3 razy w semestrze,  prowadzi rozgrzewkę z zastosowaniem dowolnego przyboru,  zna w stopniu dobrym terminologię poznanych ćwiczeń fizycznych i pozycji wyjściowych,  zna w stopniu dobrym przepisy oraz po 16 gestów sędziowskich z poznanych gier zespołowych (PP 5.2),  sędziuje dowolnie wybrane 4 gry zespołowe (PP 5.2),  zna zasady udzielania pierwszej pomocy w wypadkach komunikacyjnych.  średnia ocen wynosi od 3,75 do 4,74.    
          2. Opanował w stopniu dobrym:  
           technikę poznanych konkurencji lekkoatletycznych ,  umiejętności techniczne poznanych gier zespołowych,  poznane elementy gimnastyki sportowej i akrobatycznej,  kroki poznanych tańców towarzyskich,    
          OCENA BARDZO DOBRA   
          1. Uczeń opanował wiadomości i umiejętności na ocenę dobrą oraz:  nie posiadał odpowiedniego stroju na zajęciach w ilości nie większej niż 2 razy w semestrze,   prowadzi rozgrzewkę pod kątem zadania lekcji,  zna zasady udzielania pierwszej pomocy przy krwotokach, złamaniach i zwichnięciach, oraz potrafi ułożyć nieprzytomnego w pozycji bezpiecznej (PP 4.1).  sędziuje wszystkie poznane gry sportowe, używając gestów sędziowskich (PP 5.2)  przeprowadza poznane konkurencje lekkoatletyczne,  średnia ocen wynosi od 4,75 do 5,74.   
           16
          2. Opanował w stopniu bardzo dobrym:  
           technikę poznanych konkurencji lekkoatletycznych,  umiejętności techniczne poznanych gier zespołowych,  poznane elementy gimnastyki sportowej i akrobatycznej,  kroki poznanych tańców towarzyskich,  
          .  
          OCENA CELUJĄCA   
          Uczeń opanował wiadomości i umiejętności na ocenę bardzo dobrą oraz:  
           reprezentuje Szkołę w zawodach sportowych na szczeblu powiatowym, zajmując tam miejsce w „pierwszej trójce” lub kwalifikuje się do mistrzostw rangi regionalnej lub wojewódzkiej,  przestrzega zasady uczciwej rywalizacji ( fair play),  wyróżnia się wysoką kulturą osobistą,  średnia ocen wynosi od 5,75 do 6.    
          lub permanentnie angażuje się w prace społeczne na rzecz sportu szkolnego (pomoc przy organizowaniu i przeprowadzaniu zawodów szkolnych i pozaszkolnych, prace porządkowe na szkolnych obiektach sportowych, prowadzenie gazetki sportowej, sportowej strony internetowej itp.), wykazuje się pomysłowością i nowatorstwem na różnych poziomach wychowania fizycznego.