• Procedura Niebieskie Karty

• Ta strona może zawierać podstawowe informacje na temat Twojej szkoły. Można je zmienić w każdej chwili. Opis sposobu dokonywania zmian znajduje się tutaj: http://help.edupage.org/

NIEBIESKA KARTA

Szanowni Państwo!

Szkoła może założyć Niebieską Kartę - dokument wskazujący na przemoc w rodzinie. Nowe prawo (od 2011r) daje taką możliwość już nie tylko policjantom i pracownikom socjalnym, ale też każdemu nauczycielowi jak również pielęgniarce szkolnej czy lekarzowi. Nauczyciel ma prawo wypełniać Niebieską Kartę w obecności rodziców, nie musi być przy tym psycholog. Dokument trafia do specjalnego gminnego zespołu interdyscyplinarnego, którym w naszej gminie jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Tucznie a który podejmuje decyzję, co dalej zrobić. W najgorszym razie może się to skończyć skierowaniem do Sądu Rodzinnego, który może odebrać prawa rodzicielskie osobie stosującej przemoc w rodzinie.

Czym jest zatem Niebieska Karta?

Jest to dokument służbowy wypełniany w przypadku stwierdzenia przemocy w rodzinie i służy dokumentowaniu faktów związanych z przemocą w danej rodzinie, ocenie zagrożenia dalszą przemocą, oraz jako dowód w sprawach sądowych. Wypełnienie „Niebieskiej Karty" nie jest jednak równoznaczne ze złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, nie stanowi podstawy do wszczęcia postępowania karnego. W przypadku jednak złożenia zawiadomienia i wszczęcia postępowania może ona zostać wykorzystana jako dowód procesowy.

Niebieska Karta składa się z 4 części, są to:

• Niebieska Karta A - pozwala na udokumentowanie że dana osoba, co do której istnieje podejrzenie, jest dotknięta przemocą w rodzinie

• Niebieska Karta B - stanowi informacje dla ofiar przemocy. Zawiera katalog przestępstw, najważniejsze adresy i telefony instytucji oraz organizacji pomocowych

• Niebieska Karta C – Weryfikacja danych osoby, która jest ofiarą przemocy

• Niebieska Karta D – dotyczy osoby, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie.

Wypełniony dokument przez osoby do tego upoważnione trafia do Zespołu Interdyscyplinarnego, który powołuje grupę roboczą w skład, której wchodzą przedstawiciele:

1. Pomocy społecznej

2. Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

3. Policji

4. Oświaty

5. Służby Zdrowia

6. Ośrodka Kuratorskiego

7. Oraz specjaliści w dziedzinie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Przez przemoc w rodzinie należy rozumieć jednorazowe albo powtarzające się, umyślne działanie lub zaniechanie, naruszające prawa lub dobra osobiste osób najbliższych oraz innych osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Finalną konsekwencją procedury Niebieskiej Karty jest:

• Udzielenie osobie dotkniętej przemocą w rodzinie bezpłatnej pomocy, w szczególności w formie poradnictwa medycznego, psychologicznego, prawnego, socjalnego, zawodowego i rodzinnego

• Ochrony przed dalszym krzywdzeniem, przez uniemożliwienie osobom stosującym przemoc korzystania ze wspólnie zajmowanego z innymi członkami rodziny mieszkania oraz zakazanie kontaktowania się i zbliżania się do osoby pokrzywdzonej

• Zapewnienie osobie dotkniętej przemocą w rodzinie bezpiecznego schronienia w specjalistycznym ośrodku wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie

• Badania lekarskiego w celu ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzenia ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie oraz wydania zaświadczenia lekarskiego

• Zapewnienie osobie dotkniętej przemocą w rodzinie, która nie ma tytułu prawnego do zajmowanego wspólnie ze sprawcą przemocy lokalu, pomocy w uzyskaniu mieszkania

• Opracowanie indywidualnego planu pomocy tj. określenie zadań dla poszczególnych członków zespołu/grupy ze wskazaniem terminu wykonania. I tak do zadań pedagoga należy: objęcie dziecka pomocą psychologiczno-pedagogiczną poprzez zajęcia rozwijające uzdolnienia, zajęcia wyrównawcze lub zajęcia specjalistyczne (korekcyjne, logopedyczne). Objecie rodziców pomocą w formie porad, konsultacji lub szkoleń na temat kompetencji wychowawczych, organizowanie pomocy materialnej oraz powiadamianie Sądu Rodzinnego o sytuacji dziecka.

O zakończeniu procedury Niebieskiej Karty decyduje Przewodniczący Zespołu w momencie ustania przemocy w rodzinie i przypuszczeniu że już jej nie będzie i po zrealizowaniu indywidualnego planu pomocy.