• Fizyka

        •       
             
          PSO   Z    FIZYKI oraz  
          WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY   
          ROK SZKOLNY 2017/2018 
          PIOTR SZUPIEŃKO              
              
          PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA  
          Z FIZYKI    
          ROK SZKOLNY 2017/2018          
          PIOTR  SZUPIEŃKO       
           CELE PRZEDMIOTOWEGO SYSTEMU OCENIANIA  
           Zapoznanie uczniów i rodziców (prawnych opiekunów )      z  wymaganiami edukacyjnymi na poszczególne oceny.  Przedstawienie  metod sprawdzania, kryteriów oceniania wiadomości              i umiejętności uczniów.  Umożliwienie uczniom kontrolowania procesu uczenia się.  Motywowanie uczniów do systematycznej pracy i samorozwoju.  Dostarczenie rodzicom (prawnym opiekunom) i nauczycielom informacji o postępach, trudnościach i uzdolnieniach ucznia.  Doskonalenie procesu dydaktycznego i metod pracy.   
          II.     METODY SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ  UCZNIA.  
           Sprawdziany pisemne  - odbywają się po zakończeniu działu programowego,  -  trwają całą godzinę lekcyjną,  - mogą zawierać  zadanie lub polecenie na ocenę celującą, - zapowiedziane z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem, - w przypadku nieobecności nauczyciela lub uzasadnionej nieobecności klasy w dniu sprawdzianu – termin sprawdzianu zostaje ustalony ponownie, ale nie musi być zachowane tygodniowe wyprzedzenie, - sprawdzian powinien być sprawdzony w terminie nie przekraczającym dwóch tygodni od czasu jego przeprowadzenia (termin może być przedłużony w przypadku nieobecności w szkole nauczyciela lub klasy), - uczeń nieobecny na sprawdzianie ma obowiązek zaliczyć go, w terminie nie przekraczającym dwóch tygodni od daty przeprowadzenia sprawdzianu lub powrotu ucznia do szkoły, niedopełnienie tego obowiązku jest równoważne z otrzymaniem oceny niedostatecznej bez możliwości jej poprawy,   

          -  uczeń który ze sprawdzianu otrzymał ocenę niedostateczną ma obowiązek zaliczyć go w terminie dwóch tygodni od momentu otrzymania oceny, - uczeń korzystający na sprawdzianie z niedozwolonych pomocy otrzymuje ocenę niedostateczną bez możliwości jej poprawy - prace pisemne przechowywane są w szkole przez jeden rok, - rodzice ucznia mają wgląd do pracy pisemnej po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.   
           Kartkówki niezapowiedziane i zapowiedziane                                                                             - obejmują materiał z kilku ostatnich lekcji lub pracy  domowej,  - czas trwania kartkówki ok.10-20min, - uczeń ma prawo poprawy oceny z kartkówki, - uczeń nieobecny na kartkówce nie na obowiązku jej zaliczania,
          - zapowiedziane mogą zawierać treści realizowane na większej ilości godzin lekcyjnych.   
           Odpowiedź ustna - obejmuje materiał (zadania teoretyczne i rachunkowe) z kilku ostatnich lekcji lub pracy domowej a na lekcjach powtórzeniowych  z całego działu, -   uczeń przynajmniej raz w semestrze uczestniczy w tej formie sprawdzania       wiadomości i umiejętności - uczeń  może poprawiać ocen z odpowiedzi ustnej, - uczeń, który sam zgłosił się do odpowiedzi nie otrzymuje oceny        niedostatecznej.  
           Prace domowe , zeszyt przedmiotowy – sprawdzane przynajmniej raz w semestrze.  
           Aktywność na lekcji.   
           Prace dodatkowe np. referaty, wykonywanie plansz, tablic, modeli fizycznych, itd..   
          III.  OCENIANIE OSIĄGNIĘĆ UCZNIA.  
           Sprawdziany i kartkówki – suma punktów uzyskanych za rozwiązania zadań rachunkowych i teoretycznych przeliczana jest na oceny szkolne       w następujący sposób (zgodnie z WSO):   
          PRACE KLASOWE 0%- 29%- ocena niedostateczna 30%- 49%- ocena dopuszczająca 50%- 74%- ocena dostateczna 75%- 85%- ocena dobra 86%- 95%- ocena bardzo dobra 96%- 100% ocena celująca  
          KARTKÓWKI 0%- 29%- ocena niedostateczna 30%- 49%- ocena dopuszczająca 50%- 74%- ocena dostateczna 75%- 89%- ocena dobra 90%- 100%- ocena bardzo dobra  
           
           Odpowiedź ustna –na ocenę mają wpływ następujące czynniki:  
          Zadanie teoretyczne :   zgodność prezentowanych treści z tematyką zadania                                        i ich zakres, poprawność merytoryczna, logiczność                                                                wypowiedzi, poprawność terminologiczna. Zadanie  rachunkowe:    analiza sytuacji i treści fizycznej zadania, przedstawienie                                              sytuacji problemowej i zapisanie warunków zadania                                         (rysunek, dane), argumentacja toku rozwiązywania, dobór i                                         znajomość   praw oraz wzorów, sprawność   Prace domowe – ocena uzależniona jest od poprawności merytorycznej,   zgodności z tematem pracy, struktury i zakresu                            prezentowanych treści, samodzielności wykonania przez ucznia pracy.  
           Zeszyt przedmiotowy – ocenie podlegają prace domowe, notatki z lekcji oraz estetyka i systematyczność prowadzenia zeszytu. Brak notatki z lekcji w zeszycie traktowane jest jak brak pracy domowej.  
           Aktywność na lekcji – za aktywny i twórczy udział w lekcji lub pracy           grupy powołanej na lekcji  uczeń  może otrzymać ocenę.         Prace dodatkowe – ocena uzależniona jest od: stopnia trudności zadania, przygotowania merytorycznego i umiejętności prezentowania zadania,  oryginalności i estetyki wykonanej pracy,  wykorzystania  różnych źródeł informacji i inne. Uczeń może zdecydować czy ocena   proponowana przez nauczyciela będzie odnotowana  w  dzienniku  lekcyjnym.  
          IV   OCENIANIE SEMESTRALNE I KOŃCOWOROCZNE.  
             Zasady klasyfikowania semestralnego i końcoworocznego zawarte są w Wewnętrzszkolnym Systemie Oceniania.             Przy wystawianiu oceny semestralnej i końcoworocznej brane są pod uwagę oceny cząstkowe uzyskane przez ucznia w danym okresie czasu a w przypadku tej ostatniej uwzględnia się również ocenę semestralną.    Ocena semestralna i końcoworoczna nie jest średnią arytmetyczną ocen cząstkowych. Największą wagą mają oceny ze sprawdzianów następnie oceny z kartkówek , odpowiedzi ustnych, pozostałe oceny są ocenami pomocniczymi.
             
          „Waga” przydzielona poszczególnym wskaźnikom osiągnięć uczniów jest następująca:  Wskaźniki osiągnięć uczniów
          „Waga”
                                       prace klasowe sprawdziany praca domowa zeszyt przedmiotowy odpowiedzi ustne zadania dodatkowe kartkówki aktywność projekt edukacyjny laureaci konkursów fizycznych
          5 5 2 2 2 6 3 1 3 10  
          Ocenę końcową (OK) obliczamy według wzoru na średnią ważoną. Wynik zaokrąglamy według zasad matematycznych.  
          Średniej ważonej przyporządkowuje się ocenę szkolną następująco:  
          Średnia ważona stopień 1,74 i poniżej niedostateczny 1,75- 2,74 dopuszczający 2,75- 3,74 dostateczny 3,75- 4,74 dobry 4,75- 5,50 bardzo dobry 5,51- 6,00 celujący      
             V  SPOSOBY POPRAWIANIA OCENY SZKOLNEJ.  
           Uczeń w ciągu semestru powinien poprawiać ocenę niedostateczną ze sprawdzianów, ale oceny te wpisywane są do dziennika i brane są pod uwagę; w przypadku otrzymania ponownie oceny niedostatecznej w dzienniku odnotowany jest fakt podjęcia próby poprawy.
           
          Uczniowie mogą poprawić ocenę niedostateczną ze sprawdzianu w terminie dwóch tygodni od daty oddania sprawdzianu.  Uczeń, który otrzymał niedostateczną ocenę na pierwszy semestr jest zobowiązany do podjęcia próby poprawy do końca marca.    
          VI   SPOSOBY INFORMOWANIA UCZNIA O WYMAGANIACH             EDUKACYJNYCH.  
           Uczniowie na pierwszej godzinie lekcyjnej zapoznawani są z PSO co zostaje potwierdzone wpisem do dziennika lekcyjnego. Ze szczegółowymi wymaganiami edukacyjnymi uczniowie zapoznają się przed realizacją nowego działu.  PSO jest udostępniony uczniom w pracowni fizycznej i u nauczyciela fizyki.                             PSO MOŻE ULEC ZMIANIE DOPIERO PO ZAKOŃCZENIU ROKU SZKOLNEGO.  
          VII WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE SZKOLNE.   
          Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który :  nie opanował tych wiadomości i umiejętności, które są konieczne do dalszego kształcenia,  nie potrafi rozwiązać zadań teoretycznych lub praktycznych o elementarnym stopniu trudności, nawet z pomocą nauczyciela,  nie zna podstawowych praw, pojęć i wielkości fizycznych.  
          Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który:  ma braki w wiadomościach i umiejętnościach określonych programem, ale braki te nie przekreślają możliwość dalszego kształcenia,  zna podstawowe prawa, pojęcia i wielkości fizyczne,  z pomocą nauczyciela rozwiązuje proste zadania rachunkowe     
           
          Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który:  opanował w podstawowym zakresie wiadomości i umiejętności określone programem,  zna podstawowe prawa, pojęcia, wzory, wielkości fizyczne i ich jednostki,  stosuje wiadomości do rozwiązywania zadań  z pomocą nauczyciela.  
          Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:  opanował w dużym zakresie wiadomości i umiejętności określone programem nauczania,  poprawnie stosuje wiadomości do rozwiązywania typowych zadań rachunkowych i problemowych,  wykona zaplanowane doświadczenie fizyczne,  sprawnie posługuje się symboliką fizyczną.   
          Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:  w pełnym zakresie opanował wiadomości i umiejętności programowe,  zdobytą wiedze potrafi zastosować w nowych sytuacjach,   rozwiązuje samodzielnie zadania rachunkowe i problemowe,  zaplanuje i przeprowadzi doświadczenie fizyczne,  opracuje wyniki pomiarów,  jest samodzielny – korzysta z różnych źródeł informacji.  
          Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który:  posiada wiadomości i umiejętności wykraczające poza program nauczania,  osiąga sukcesy w konkursach pozaszkolnych.  
                  
                Uczniowie, którzy mają opinię Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej o obniżeniu (dostosowaniu) wymagań edukacyjnych lub indywidualizacji pracy z uczniem otrzymują stopień dopuszczający, jeżeli opanują zakres wiadomości i umiejętności określonych indywidualnie dla każdego ucznia, zgodnie z zaleceniami poradni.