• Regulamin zachowania ucznia w Szkole Podstawowej im. Wedlów-Tuczyńskich

• REGULAMIN ZACHOWANIA UCZNIÓW
          W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. WEDLÓW - TUCZYŃSKICH W TUCZNIE

I. Wejście do klasy.
          1. Uczeń ma obowiązek zostawić okrycie wierzchnie w swojej szafce.
          2. Zaraz po dzwonku uczniowie ustawiają się przed klasą, w której mają zajęcia.
          3. Uczniowie wchodzą do klasy przestrzegając zasad kulturalnego zachowania.
          4. Uczeń spóźniony ma obowiązek wytłumaczyć się nauczycielowi.

II. Zachowanie w czasie lekcji.
          1. Uczniom nie wolno spożywać pokarmów i napojów oraz żuć gumy.
          2.  Należy wyłączyć telefon komórkowy oraz inne urządzenia elektroniczne.
          3. Właściwie reagować na polecenia nauczyciela.
          4. Nie wolno samowolnie opuszczać sali lekcyjnej i miejsca pracy.

III. Podczas przerwy zabrania się uczniom
          1. Biegania, krzyczenia, piszczenia i otwierania okien na korytarzach.
          2. Przestawiania ławek na szkolnych korytarzach.
          3. Siadania na schodach , parapetach i barierkach.
          4. Przebywania na skarpach i murkach wokół szkoły.
          5. Nieuzasadnionego przebywania w toaletach szkolnych.
          6. Opuszczania terenu szkoły.

IV. Nieobecności
          1. Rodzic może zwolnić dziecko z zajęć szkolnych telefonicznie, osobiście bądź pisemnie w zeszycie korespondencji lub przez e-dziennik.
          2. Usprawiedliwienia pisemne od rodziców uczeń ma obowiązek dostarczyć wychowawcy w ciągu tygodnia po powrocie do szkoły. W przeciwnym razie nieobecności nie będą usprawiedliwione.
          3. Zwolnienia z lekcji muszą być dostarczane wychowawcom przed planowaną nieobecnością, inaczej będzie to nieobecność nieusprawiedliwiona.
          4. O każdym przypadku wagarowania wychowawca ma obowiązek niezwłocznie powiadomić rodziców.
          5. Uczniowie, którzy nie uczestniczą w lekcjach religii, wychowania do życia w rodzinie lub zajęciach wychowania fizycznego przebywają w świetlicy szkolnej. Jeżeli lekcje te przypadają na ostatnią lub pierwszą godzinę w danym dniu, uczeń może być zwolniony do domu na pisemny wniosek rodziców.

V. Strój szkolny
          1. Obowiązuje schludne i nieprowokujące ubranie.
          2. Zakaz noszenia odzieży i przyborów szkolnych z emblematami przedstawiającymi środki odurzające oraz obraźliwymi napisami również w językach obcych.
          3. Nie jest dozwolony makijaż, farbowanie włosów, długie lub pomalowane paznokcie. Dopuszcza się kosmetyki korygujące oraz bezbarwny lakier do paznokci.
          4. U dziewcząt dozwolona jest drobna biżuteria.
          5. Obowiązuje obuwie na płaskiej podeszwie.
          6. W czasie uroczystości szkolnych i organizowanych poza szkołą obowiązuje strój galowy.

VI. Inne zachowania
          1. Uczeń ma obowiązek dbać o swoją higienę osobistą.
          2. Nie wolno używać wulgaryzmów.
          3. Uczeń ma obowiązek dbać o czystość mowy w każdej sytuacji i używać zwrotów grzecznościowych.
          4. Uczeń ma obowiązek szanować godność i nietykalność wszystkich osób.
          5. Nie wolno stosować przemocy fizycznej i psychicznej wobec innych.
          6. Nie wolno przynosić do szkoły żadnych przedmiotów zagrażających życiu i zdrowiu innych.
          7.  Nie wolno spożywać na terenie szkoły napojów energetyzujących.
          8. Uczniowie dojeżdżający:
          -przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć ma obowiązek przebywać w świetlicy szkolnej,  a do autobusu powrotnego wychodzić za zgodą nauczyciela
          -uczniowie nie zapisani do świetlicy lub którzy opuścili teren szkoły mają zakaz przebywania na jej terenie poza godzinami swoich zajęć
          -przy wsiadaniu do autobusu zachowujemy zasady bezpieczeństwa, a w autokarze zachowujemy się kulturalnie
          9. Uczniowie korzystający z obiadów są zobowiązani do zachowania zasad kultury podczas spożywania posiłku.
          10.  Nie wolno używać telefonów komórkowych na terenie szkoły- zapis w Statucie.
          11. Zasady korzystania z biblioteki, świetlicy, sali gimnastycznej, pracowni fizyczno- chemicznej i komputerowej określają odrębne regulaminy.

VII. ZASADY WYCIĄGANIA KONSEKWENCJI W PRZYPADKU ŁAMANIA REGULAMINU SZKOŁY
          1. Obowiązkiem nauczyciela jest udokumentowanie każdego nieodpowiedniego zachowanie ucznia za pomocą uwagi publicznej w dzienniku.
          2. Nauczyciel jest zobowiązany powiadomić rodziców o uwagach dziecka nie rzadziej, niż co 5 uwag. Przy poważnych wykroczeniach rodzice muszą być informowani na bieżąco. W przypadku braku poprawy zachowania uczeń otrzymuje upomnienie wychowawcy wpisane w module uwag.
          3. Jeśli nie nastąpi poprawa, uczeń podpisuje kontrakt z wychowawcą w obecności pedagoga. W kontrakcie zawarte są wytyczne poprawy zachowania. Wychowawca ma obowiązek sprawdzania przestrzegania zasad regulaminu przez ucznia.
          4. Następna negatywna uwaga powoduje zawieszenie ucznia w jego prawach ( nie bierze udziału w najbliższych imprezach szkolnych, wycieczkach i zawodach sportowych-  o długości czasu zawieszenia w prawach decyduje wychowawca). Powiadamia się rodziców  i odwołuje się ucznia z pełnionych funkcji.
          5. Jeśli uczeń nadal nie przestrzega zasad i nie przejawia chęci poprawy, otrzymuje naganę od dyrektora ( powiadomienie pisemne rodziców).
          6. Jeśli wcześniejsze reakcje nie przynoszą rezultatów, dyrektor przenosi ucznia do równoległej klasy.
          7. O skierowaniu sprawy do sądu decyduje wychowawca w porozumieniu pedagogiem i dyrektorem szkoły.
          8. W sytuacjach wyjątkowych może nastąpić odstępstwo od hierarchii regulaminu kar.

Regulamin zatwierdzony przez RP w dniu 20.10.2016 r., po uzyskaniu opinii SU.