• Informatyka

        • Przedmiotowy System Oceniania z Informatyki

          Informatyka. Program nauczania. OPERON
          Ocena osiągnięć uczniów
          wymagania na poszczególne oceny  
          Każdy uczeń oceniany jest zgodnie z Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania obowiązującym w Zespole Szkół w Tucznie.  
          Ocenę niedostateczną
          Otrzymuje uczeń, który:
           nie radzi sobie zupełnie z pracą z komputerem,  nie rozumie problemów, które przed nim postawiono,  nie potrafi rozwiązać problemu, nawet z pomocą nauczyciela nie potrafi w minimalnym stopniu radzić sobie z problemem,  nie ma minimalnej wiedzy dotyczącej wymaganych umiejętności,  lekceważy przedmiot i nie wykazuje chęci współpracy.
          Ocenę dopuszczającą
           
           
           
           
          Otrzymuje uczeń, który:
           średnio radzi sobie z pracą z komputerem,  nie rozumie do końca problemów, które przed nim postawiono,  nie potrafi rozwiązywać postawionego przed nim problemu, jednak z pomocą nauczyciela potrafi w minimalnym stopniu radzić sobie z zadaniem,  ma minimalną wiedzę dotyczącą wymaganych umiejętności,  wykazuje chęci do pracy.
          Ocenę dostateczną
           
           
           
           
          Otrzymuje uczeń, który:
           ma widoczne braki w wiedzy i umiejętnościach, ale nadrabia je chęcią wykonania zadania,  rozumie problemy, które przed nim postawiono,  stara się pracować samodzielnie i zgodnie z poleceniami, wykorzystuje przy tym w sposób poprawny podstawowe funkcje programu,  w pracy często popełnia błędy,  nie przywiązuje wagi do wyglądu estetycznego swojej pracy.
          Ocenę dobrą Otrzymuje uczeń, który:
           
           
           
           wykazuje średnią wiedzę o programie i jego funkcjach,  samodzielnie wykonuje zadania,  realizując zadanie, robi tylko nieliczne błędy,  wykonuje prace estetycznie,  do rozwiązania problemu stosuje rozwiązania szablonowe.
          Ocenę bardzo dobrą
           
           
          Otrzymuje uczeń, który:
           wykazuje i potrafi wykorzystać wiedzę o funkcjach programu,  biegle wykorzystuje urządzenia peryferyjne,  właściwie i samodzielnie dobiera materiały potrzebne do realizacji zadań,  do rozwiązania problemu potrafi zastosować różne metody,  wykonuje estetyczne i przemyślane prace, nie popełniając żadnych błędów.
          Ocenę celującą
           
           
           
           
          Otrzymuje uczeń, który:
           stosuje i wykorzystuje zaawansowane funkcje programu nieomawiane na zajęciach,  dysponuje wiedzą wykraczającą poza wymagania programowe,  proponuje i wykonuje wyjątkowo przemyślane, funkcjonalne i estetyczne projekty,  uczestniczy w konkursach szkolnych oraz pozaszkolnych i zajmuje w nich punktowane miejsca,  w I semestrze wykonał co najmniej dwie prace dodatkowe na wysokim poziomie, a w ciągu roku wykonał co najmniej trzy prace dodatkowe na wysokim poziomie,  z własnej inicjatywy pomaga innym.  
          Obszary aktywności ucznia na zajęciach z informatyki
          Na lekcjach informatyki oceniane są następujące obszary aktywności uczniów:
          1. Kształtowanie pojęć informatycznych – sprawdzanie pisemne i ustne stopnia zrozumienia pojęć informatycznych (kartkówka, praca klasowa, sprawdzian, odpowiedź ustna, referaty). 2. Prowadzenie rozumowań – sposób prowadzenia rozumowań. 3. Rozwiązywanie problemów informatycznych – stosowanie odpowiednich metod, wykorzystywanie odpowiednich narzędzi, sposób wykonania i otrzymania rezultatów (samodzielne wykonanie zadania z wykorzystaniem komputera).
          4. Rozwiązywanie problemów poza informatycznych, ale przy wykorzystaniu techniki informatycznej (samodzielne wykonanie zadania nieinformatycznego, ale z wykorzystaniem komputera). 5. Praca projektowa – abstrakcyjność myślenia oraz sposób ujęcia zagadnienia (wykonanie projektu). 6. Stosowanie wiedzy przedmiotowej w sytuacjach praktycznych (samodzielne wykonanie zadania z informatyki z wykorzystaniem komputera). 7. Aktywność na lekcji. 8. Praca w grupach (wykonanie projektu zespołowego). 9. Przygotowanie  do zajęć (praca domowa, praca dodatkowa, przygotowanie materiałów do zajęć). 10. Wkład pracy ucznia.
             
          Ocenianie bieżące
           Obowiązkiem ucznia jest uczestniczyć we wszystkich zajęciach z informatyki.
           Praca ucznia na zajęciach z informatyki:
          a. W czasie zajęć z informatyki uczeń:  o przestrzega regulaminu pracowni, o przestrzega zasad bhp obowiązujących ucznia na zajęciach, o dba o sprzęt komputerowy, o bezpośrednio po wejściu do sali informuje nauczyciela o zauważonych uszkodzeniach, czy występujących problemach, o włącza komputer tylko na polecenie nauczyciela, o włącza tylko te programy, które nakazuje nauczyciel, o wyłącza programy i komputer na polecenie nauczyciela, o po zakończeniu zajęć porządkuje swoje stanowisko pracy i pozostawia je w nienagannym porządku, o nie zmienia stanowiska komputerowego wyznaczonego mu na początku semestru (poza sytuacjami wyjątkowymi, ale wtedy za zgodą nauczyciela), o aktywnie  uczestniczy  w  lekcjach, wykonując wszystkie ćwiczenia wspólnie z całą grupą,  o podczas pracy w zespołach wykonuje zadania wspólnie z całą grupą, o sporządza notatki wymagane przez nauczyciela informatyki, o pracuje samodzielnie, wtedy kiedy wymaga tego nauczyciel, o nie niszczy i nie zmienia prac zapisanych na dysku komputera, a będących autorstwa innych uczniów, o nie wykorzystuje do własnych celów prac innych uczniów. b. W czasie prac kontrolnych pracuje samodzielnie – nie korzysta z pomocy innych i sam nie przeszkadza innym. c. Uczeń nie może przeszkadzać nauczycielowi w trakcie prowadzenia zajęć z informatyki, w tym m. in.:  o nie zakłóca pracy innych osób, nie prowadzi niepotrzebnych rozmów, o nie spożywa w czasie zajęć posiłków, nie pije napojów itp, o nie odchodzi od swego stanowiska komputerowego bez pozwolenia nauczyciela oraz nie opuszcza samowolnie sali lekcyjnej.
          Przygotowywanie się ucznia do zajęć:
           Obowiązkiem każdego ucznia jest przygotowywanie się na każde zajęcia z informatyki, w tym:
          –  wykonanie zadania domowego, o ile takie było, –  przygotowanie się do każdych zajęć na podstawie podręcznika i notatek z lekcji  
           Na każde zajęcia z informatyki uczeń przynosi podręcznik i  zeszyt przedmiotowy.  Uczeń, który był nieobecny na zajęciach z powodów usprawiedliwionych lub nieusprawiedliwionych musi uzupełnić braki w wiedzy i umiejętnościach wynikające z nieobecności.
          Sprawdziany i zadania praktyczne:
           Wszystkie pisemne prace kontrolne, zadania domowe, referaty, samodzielne zadania do wykonania na komputerze w trakcie lekcji oraz realizacje projektów są dla uczniów obowiązkowe.  Jeżeli z przyczyn losowych (dotyczy to tylko wyjątkowych sytuacji) uczeń nie uczestniczył w obowiązkowej pracy kontrolnej lub nie wykonywał zadania praktycznego z wykorzystaniem komputera, to musi to uczynić w terminie wyznaczonym przez nauczyciela. Termin ten jest ostateczny (tzn., że jeżeli uczeń nie wykona zadania lub pracy w wyznaczonym terminie otrzymuje ocenę niedostateczną).  W przypadku nieobecności nieusprawiedliwionej uczeń traci możliwość zaliczenia zapowiedzianego wcześniej zadania, sprawdzianu czy pracy kontrolnej.
           Uczeń, który odmówi przystąpienia do sprawdzianu lub zadania praktycznego lub zadania kontrolnego otrzymuje stopień niedostateczny.  Stopień otrzymany z zadania praktycznego podlega poprawie.
          Poprawa pisemnej pracy kontrolnej:
           Poprawa pisemnej pracy kontrolnej (praca klasowa) jest dobrowolna i odbywa się poza lekcjami, w terminie wyznaczonym przez nauczyciela. Termin ten jest ostateczny (jeżeli uczeń nie wstawi się na wyznaczony termin poprawy, traci możliwość poprawy kontrolnej pracy pisemnej).  Poprawę kontrolnej pracy pisemnej uczeń może wykonywać tylko jeden raz.  W czasie poprawy pracy kontrolnej uczeń otrzymuje inną pracę, ale o takim samym zakresie materiałowym i o tym samym stopniu trudności co praca pierwotna.   Ocena z poprawy pracy jest wpisywana do dziennika obok oceny za jej pierwotne wykonanie.
           
          Zadanie domowe ucznia:
           Obowiązkiem ucznia jest wykonać w terminie zadanie domowe oraz przedstawić do wglądu zeszyt przedmiotowy.  Uczeń, który nie wykonał zadania domowego otrzymuje stopień niedostateczny.
           Uczeń, który za brak zadania domowego otrzymał stopień niedostateczny, może tę ocenę poprawić w ciągu tygodnia. Ocena z poprawy zadania domowego jest wpisywana do dziennika obok oceny niedostatecznej.   Stopień otrzymany z zadania domowego nie ulega poprawie.  Uczeń, który jest nie przygotowany do zajęć otrzymuje stopień niedostateczny.
           
          Jawność i systematyczność oceniania:
           Wszystkie oceny wystawiane przez nauczyciela są jawne dla ucznia.  Uczeń informowany jest o ocenie w momencie jej wystawiania.  Uczeń zapoznaje się z każdą swoją ocenioną pracą pisemną oraz otrzymuje informacje o popełnionych przez siebie błędach.  Uczeń jest informowany o błędach popełnianych w rozwiązywaniu zadania praktycznego, zadania z użyciem komputera, ćwiczenia.  Uczniowie i ich rodzice mają dostęp do ocen za pomocą dziennika elektronicznego.
           
          Klasyfikacja śródroczna i roczna
           
          Na ocenę klasyfikacyjną uczeń pracuje cały semestr. Wszystkie nie zaliczone prace uczeń powinien zaliczać na bieżąco w wyznaczonych przez nauczyciela terminach. Jeżeli uczeń zrezygnuje z tego prawa, nie będzie miał możliwości poprawy  
           
           Ocena klasyfikacyjna nie jest średnią arytmetyczną ocen ucznia z e-dziennika, ale podczas jej wystawiania uwzględniane są wszystkie działania edukacyjne ucznia w zakresie jego postępów z informatyki.
           
          Uczniowie,  którzy na pierwszy semestr otrzymają ocenę niedostateczną muszą do  końca  lutego b. r. szkolnego  tą ocenę poprawić. Nauczyciel wyznacza jeden termin poprawy dla wszystkich uczniów. Termin ten jest ostateczny. Poprawę oceny śródrocznej uczniowie wykonują tylko jeden raz. Poprawa ta ma formę sprawdzianu praktycznego.
           
          Opracował: Tadeusz Marcyniuk