• Relacja prasowa

• Miała to być kolejna, druga edycja Pchlego Targu, ale przerodziła się w całkiem dużą imprezę dla całych rodzin. 14 czerwca w Zespole Szkół w Tucznie hucznie świętowano obchody Międzynarodowego Dnia Rodzin. Pomysł połączenia w jedno dwóch imprez narodził się w głowach nauczycieli planujących kolejną edycję Pchlego Targu.- Pierwsza edycja Targu odbyła się w naszej szkole zimą – opowiada M. Domańska – Biela. - Kolejną postanowiliśmy zorganizować na dworze i połączyć ją z obchodami Międzynarodowego Dnia Rodzin. Wysłaliśmy zgłoszenie do kancelarii Prezydenta RP i zostaliśmy objęci patronatem pary prezydenckiej. Nasza inicjatywa jest jedną z jedenastu organizowanych z tej okazji w województwie zachodniopomorskim. W sobotnie przedpołudnie w szkole (i przed nią) było wyjątkowo gwarno. W budynku w specjalnie przygotowanej scenerii można było zrobić profesjonalne zdjęcie całej rodziny. Na zaimprowizowanej scenie wystąpili uczniowie poszczególnych klas, odbył się Mini Playback Show oraz koncert rockowego zespołu muzycznego (jeszcze bez nazwy), w skład którego – prócz dorosłych muzyków - wchodzą też uczniowie szkoły w Tucznie. Na terenie między budynkami szkoły podstawowej i gimnazjum rozstawiono stoiska szkolnej świetlicy i Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa, a także Biblioteki Publicznej, która przygotowała kiermasz książek. Można było obejrzeć wystawę prac plastycznych uczniów i prezentację owoców egzotycznych, a łasuchy ustawiały się w kolejce do kawiarenka z ciastami, goframi i napojami. Jeśli ktoś miał ochotę na coś bardziej konkretnego, niż słodkości, mógł spróbować specjałów z grilla lub bigosu. Swoje umiejętności i sprzęt prezentowali też karatecy i strażacy. - To pierwsza impreza w tego typu formule – mówi dyrektor ZS w Tucznie I. Krajnik. - Zwykle bywa tak, że rodzice przychodzą do szkoły tylko na wywiadówki, a zależało nam na tym, żeby odwiedzili nas w sobotę, kiedy mają więcej czasu i spędzili trochę czasu z dziećmi. Już wiemy, że impreza bardzo się podoba, będziemy ją więc organizować cyklicznie. Jest to też okazja do pokazania tego, co robimy w naszej szkole: nie tylko uczymy, ale też realizujemy szereg inicjatyw, a dziś mogą zobaczyć to nie tylko rodzice naszych uczniów, ale i inni mieszkańcy Tuczna i okolic. Cieszy nas również udział w imprezie naszych absolwentów; to, że chcą wracać do tej szkoły świadczy o tym, że widocznie nie było tutaj aż tak źle...Ważnym punktem programu sobotniego festynu był Pchli Targ. Zgodnie z „zasadami sztuki” na przygotowanych stoiskach można było znaleźć przysłowiowe „mydło i powidło”.- Targ cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zwłaszcza u dzieci – podkreśla I. Krajnik. - Mają okazję nauczyć się przedsiębiorczości i zasad ekonomii, negocjują, przygotowują ceny... To taka nauka przez praktykę.
          ab.
          Źródło: www.pojezierze.com.pl